Protokoły posiedzeń i sprawozdania finansowe Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego podlegają udostępnieniu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Taki wyrok to efekt skargi P.G. – redaktora naczelnego dziennika „A.". Wystąpił on do Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w L. z prośbą o udzielenie informacji poprzez umożliwienie wglądu z możliwością samodzielnego kopiowania takich dokumentów, jak m.in. protokoły posiedzeń Zarządu Okręgowego PZŁ oraz sprawozdania finansowego za rok 2011.
Informacja o roku urodzenia sędziego, jako osoby pełniącej funkcje publiczne, stanowi informację publiczną – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
WSA w Warszawie w wyroku z dnia 16 listopada 2007 r. wskazał, że informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych, a w szczególności o sprawach wymienionych w art. 6 ustawy o dostępnie do informacji publicznej. Obywatele mają prawo do dostępu do takich informacji, zaś jednostki zobowiązane muszą publikować informacje w BIP.
Dysponent informacji publicznych jest zobowiązany do ich udostępniania. Udostępnianie informacji musi odbywać się w Biuletynie Informacji Publicznej. To wniosek z wyroku WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2005 r.
Prowadzenie BIP przez jednostkę wyłącza obowiązek jej ponownego udostępnienia na wniosek osoby zainteresowanej. To wniosek, z wyroku WSA w Szczecinie. Wobec powyższego dla jednostki mniej pracochłonne będzie prowadzenie Biuletynu w Internecie niż odpowiadanie na wszystkie wnioski o udzielenie informacji publicznych.
Szkoła jako jednostka organizacyjna, która dysponuje majątkiem publicznym jest zobowiązana do posiadania Biuletynu Informacji Publicznej i publikowania w nim wymaganych prawem informacji. To sentencja wyroku WSA w Krakowie z dnia 29 kwietnia 2010 roku. Sąd stwierdził, że dyrektor szkoły, jako organ reprezentujący jednostkę organizacyjną, która wykonuje zadania publiczne odpowiada m.in. za wykonywanie obowiązków ustawowych dotyczących informacji publicznej.